Halaman

Sungai

Sungai

Khamis, 5 April 2012

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)


Tarikh/Hari                       : 12 hb . Sept . 2011 (Isnin)            Masa               :  12.30 – 1.30 
                                                                                                                           tengah hari            
                                                                                               Bilangan murid : 43 orang                                                                                                                                       
Kelas                                : 1 Bestari
Mata Pelajaran                 :  Bahasa Malaysia
Tajuk                                :  Cintai sungai kita
                                           Cerita Ikan dan Udang
Objektif                             : kognitif
1.    Memerhatikan gambar bersiri diberi .
2.    Mereka cerita dengan daya kreatif sendiri .

Psikomotor
1.    Melengkapkan cerita berpandukan ayat diberi dengan betul dan tepat .
2.    Melengkapkan cerita berpandukan perkataan diberi dengan betul dan lengkap .

Afektif
1.    Murid melakokan cerita tersebut bersama kumpulan dengan ayat yang betul .
2.    Murid dapat mengucapkan ucapan bertata susila secara bersopan .     

                                       
Pengetahuan Sedia Ada  : Murid-murid mengenali haiwan-haiwan hidup didalam sungai .
Konsep                             : Lengkapkan cerita berpandukan gambar .
Bahan                               : Bahan bercetak , gambar cerita bersiri , kad perkataan .
Nilai                                  : Prihatin , tolong-menolong , belas kasihan .
                                         Kemahiran : FU : 3.7    (SK)           FS  : 2.3    (SK)                   
                                                                   : 3.7.1 (SP)                  : 2.3.2 (SP)


Standard Kandungan
Standard Pembelajaran
Fokus Utama
    (FU)
3.7 Menghasilkan penulisan kreatif dalam pelbagai genre dengan betul .
3.7.1    Menghasilkan penulisan berbentuk neratif secara terkawal dengan betul . 
Fokus Sampingan
          (FS)
2.3 Membaca kuat pelbagai
bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul .   
2.3.2   Membaca kuat ayat tunggal dan ayat majmuk dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.


Langkah/ Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
(15 minit)

1.Guru mempamerkan
pelbagai jenis gambar haiwan
2.Guru meminta menyebut nama haiwan-haiwan tersebut.
3.Guru meminta murid menamakan tiga jenis hidupan dalam sungai . 
1.Murid memerhatikan gambar tersebut .
2.Murid menyebut nama-nama haiwan tersebut .
3.Murid mencatat nama-nama haiwan hidupan sungai .
Gambar haiwan
Langkah 1
(15 minit)
Cerita tentang Ikan dan Udang . Gambar Ikan dan Udang.
1.Ikan dan Udang tinggal dalam air yang cetek .
2.Semasa berenang Ikan tersepit di celah batu.
3.Udang cuba membantu Ikan tatapi tidak berjaya .
4.Kura-kura menolak batu.Ikan berjaya diselamatkan .
5.Ikan mengucapkan terima kasih kepada udang dan kura-kura.
6.Ikan dan Udang di kawasan air yang dalam.    
1.Guru membacakan cerita Ikan dan Udang hidup dalam sebuah sungai yang hampir kering.
1.Murid mendengar cerita yang dipersembahkan .
2.Murid bersoal jawab tentang cerita tersebut .
3.Murid membaca secara individu dan kelas.
Kad Gambar



Kad Ayat


Aktiviti individu kelas

Langkah 2
(15 minit)
Murid melengkapkan
Perkataan dalam petikan :
Contoh: ikan,batu,udang,ikan,kura-kura,batu,terima kasih,udang,kura-kura,dalam.
                        
1.Guru meminta murid melihat teks mukasurat 120
2.Guru mempamerkan beberapa perkataan pada papan tulis.
3.Guru meminta murid melengkapkan ayat pada gambar dengan perkataan dipamerkan secara kumpulan.
1.Murid perhatikan gambar.
2.Murid-murid mengeja dan menyebut perkataan tersebut.
3.Murid berbincang bersama kumpulan mencari jawapan yang tepat . 
Kad perkataan
Mengeja dan membaca.


Aktiviti kumpulan
Langkah 3
(10 minit)
Lembaran kerja.
-Lengkapkan Lembaran kerja dengan perkataan ikan,batu,udang,ikan,kura-kura,batu,terima kasih, udang,kura-kura,dalam.
1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid .
2.Guru meminta  murid menjawab soalan mengikut kumpulan

Kumpulan A : Melengkapkan cerita dengan perkataan tanpa berpandu .

Kumpulan B : Melengkapkan cerita dengan bantuan perkataan .
1.Murid memerhatikan Lembaran kerja tersebut .
2.Murid menjawab mengikut kemampuan kumpulan masing-masing .
Lembaran kerja kumpulan A dan kumpulan B.
Langkah 4
(10 minit)
Menyemak jawapan lembaran
1.Guru meminta murid menyemak semula jawapan lembaran kerja .
2.Guru mengarahkan murid tukar kertas dengan rakan sebelah untuk disemak.
1.Murid menyemak jawapan dengan mengikut arahan guru .


Penutup
(5 minit)
Nyanyian Lagu Bangau oh Bangau .
1.Guru meminta murid menyanyi lagu,Bangau oh Bangau. 
2.Murid hafal suku kata dan memahami maksud lagu .

             

Tiada ulasan:

Catat Ulasan